Nawigacja Bloga

Najnowsze posty

Latest comments

PORTFEL Z BLOKADĄ RFID - czy jest potrzebny i czy działa?

20698 Wyświetleń 0 Polubiono
W tym wpisie dowiesz się co to jest RFID i jak często z niego możesz korzystać nawet nieświadomie oraz jakie zagrożenia płyną z coraz powszechniejszego użycia tej technologii. Dodatkowo sprawdzimy, czy warto inwestować w zabezpieczenia i blokady RFID w portfelu i jak się chronić przed kradzieżą elektroniczną.
RFID W CODZIENNYM ŻYCIU

W naszych czasach żyje się coraz szybciej i wygodniej, dlatego prawie każdy z nas płaci już nie tylko za pomocą kart płatniczych bezgotówkowo, ale i bezdotykowo. Dane z naszego e-dowodu mogą być zeskanowane, a tożsamość potwierdzona w ułamku sekundy dodatkowo, zamiast podpisywać jakiś dokument ręcznie, możemy go autoryzować dowodem. Na lotnisku czy przejściu granicznym, możemy szybciej przejść odprawę, używając nowego paszportu biometrycznego. To wszystko dla naszej wygody i oszczędności czasu, a umożliwia to bezdotykowa technologia RFID, która jest coraz bardziej powszechna w naszym życiu. Niestety w parze z wygodą idzie też pewne ryzyko, ale o tym za chwilę. Takie chipy RFID posiadają jeszcze inne rodzaje kart np. legitymacja studencka czy karty dostępowe.


CZYM JEST TECHNOLOGIA RFID?

W wielkim skrócie, samo oznaczenie RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia odczytu lub zapisu danych za pomocą fal radiowych w niewielkiej odległości między chipem a odbiornikiem. Możliwe jest to dzięki wbudowanemu w karty lub inne przedmioty/urządzenia chipowi RFID. Należy pamiętać, że samo oznaczenie RFID to nie to samo co blokada RFID czy ochrona przed niepowołanym odczytem wrażliwych danych, a tylko informacja, że karta/dokument posiada taki chip.

CO TO JEST ZABEZPIECZENIE RFID STOP?

W portfelu skórzanym lub etui na dokumenty wszywana jest specjalna folia, lub siatka aluminiowa, blokująca fale radiowe, a co za tym idzie komunikacja z chipem RFID jest niemożliwa, a sygnał zostaje zablokowany. W przełożeniu na codzienne życie, jeśli mamy etui lub portfel z blokadą RFID, kradzież naszych danych czy próba nieautoryzowanego odczytu naszych kart lub dokumentów będzie niemożliwa. 

Wygląd typowego portfela skórzanego, a takiego z zabezpieczeniem RFID niczym się nie różni, samo zabezpieczenie jest niewidoczne i niewyczuwalne pod palcami. Dlatego bez odpowiednich oznaczeń lub bez sprawdzenia, trudno określić czy dany portfel posiada blokadę RFID. Warto się jednak upewnić, że portfel, który planujemy kupić będzie je mieć.

JAKIE ZAGROŻENIA NIESIE ZE SOBĄ TECHNOLOGIA RFID?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę próby bezdotykowego i nieautoryzowanego ściągnięcia środków lub danych z naszych kart płatniczych. Jest to jak najbardziej realne zagrożenie tym bardziej, jeśli trzymamy naszą kartę w kieszeni lub portfelu bez specjalnych zabezpieczeń RFID. 

Kolejnym z głównych zagrożeń jest odczyt naszych danych z dokumentów posiadających chip RFID (e-dowód, paszport biometryczny, legitymacja studencka). Chyba nikt z nas nie chce, aby nasz adres, czy numer PESEL trafiły w niepowołane ręce, tym bardziej że takie dane mogą być sprzedawane dalej, a w ostateczności ktoś może wziąć pożyczkę, używając przy tym skradzionej tożsamości.

JAK DOCHODZI DO KRADZIEŻY?

Wystarczy, że nasza karta lub dokumenty znajdą się w zasięgu specjalnego czytnika RFID, lub nawet telefonu wyposażonego w NFC (Near Field Communication), co pozwoli na odczyt naszych danych bez naszej wiedzy i zgody za pomocą specjalnego oprogramowania. Sam odczyt odbędzie się bezdotykowo z pewnej niewielkiej odległości i pomimo tego, że wszystko jest schowane w portfelu naszej kieszeni. W ten sposób możemy łatwo stać się ofiarą kradzieży elektronicznej, a ustalenie i złapanie sprawcy może okazać się bardzo trudne lub niemożliwe, a nawet jeśli sprawcę uda się złapać, nie możemy mieć pewności, że nasze dane nie zostały już sprzedane lub przekazane dalej.

JAK SIĘ CHRONIĆ?

Metoda jest stosunkowo prosta, wystarczy zadbać o to, aby nasze wszystkie dokumenty oraz karty płatnicze zawsze były poza zasięgiem nieautoryzowanych czytników RFID. 

Tu z pomocą przychodzi nasza nowa kolekcja galanterii skórzanej, która wyposażona jest w specjalne zabezpieczenie RFID STOP dostępna TUTAJ.

Posiadając stylowy portfel skórzany, z odpowiednim zabezpieczeniem RFID STOP możemy mieć pewność, że nasze środki na koncie oraz nasze dane są całkowicie bezpieczne. Nieautoryzowany odczyt bez wcześniejszego wyciągnięcia dokumentów czy kart z portfela będzie niemożliwy.

JAK SPRAWDZIĆ, CZY MÓJ PORTFEL POSIADA BLOKADĘ RFID?

To bardzo proste, zapewne karta do płatności bezgotówkowych już się znajduje w portfelu. Teraz wystarczy udać się do dowolnego sklepu czy stacji benzynowej, gdzie możliwa jest płatność bezdotykowa. Dokonać dowolnego zakupu i poinformować kasjera o płatności kartą. Następnie wyjąć i przyłożyć cały portfel, z kartą w środku do terminala. Ważne jest, aby przyłożyć go z różnych stron i przytrzymać przy terminalu krótką chwilę. Jeśli terminal nie zakomunikuje odczytu karty, a transakcja nie zostanie zrealizowana, to możemy być pewni, że nasz portfel jest wyposażony w blokadę RFID, jeśli jednak płatność zostanie zrealizowana, wtedy wiemy, że takiej ochrony nasz portfel nie posiada.

Dodatkowo, jeśli jest ku temu sposobna okazja, można otworzyć portfel i przyłożyć go do terminala sprawdzając w ten sposób czy pojedyncze kieszenie również blokują odczyt karty. Jednak jest to już mniej istotne, ponieważ sama blokada RFID portfela niweluje praktycznie do zera szanse na kradzież naszych danych.

Biorąc pod uwagę ilość podróbek oraz nieuczciwość niektórych sprzedawców zalecamy szczególną ostrożność. Zachęcamy również do sprawdzania zakupionych portfeli z zabezpieczeniem RFID czy ono faktycznie jest i czy działa. Sprawdzić możemy w sposób opisany powyżej.

ZABEZPIECZENIE/BLOKADA RFID WARTO CZY NIE?

Osobiście uważam, że w dobie najnowszych technologii i ich rozwoju włącznie z powszechnością RFID, takie zabezpieczenie powinno być już w standardzie i każdy powinien wyposażyć się w portfel lub w choćby etui z takim zabezpieczeniem. Tym bardziej że ceny takich produktów nie są wysokie i często płacimy podobną kwotę za portfel z i bez zabezpieczenia RFID. Biorąc pod uwagę niewielki koszt inwestycji oraz ogromną poprawę bezpieczeństwa naszych danych i środków na koncie zachęcam każdego do zainteresowania się takimi produktami.


PORTFELE SKÓRZANE Z OCHRONĄ RFID Z TOMSKOR.PL

Jak wyżej wspomniałem, w naszej ofercie posiadamy tylko portfele ze skóry oraz z blokadą RFID. Warto nadmienić, że nasze portfele sprawdzaliśmy  w naszym sklepie stacjonarnym, gdzie braliśmy poszczególne modele, wkładaliśmy kartę do płatności bezgotówkowych i przykładaliśmy z każdej strony do terminala płatniczego. Blokada była na tyle skuteczna, że w większości nawet po otwarciu portfela odczyt karty był niemożliwy.

Dodatkowo nasze portfele skórzane z blokadą RFID STOP charakteryzują się wysoką jakością wykonania i tym, że są zrobione tylko ze skór naturalnych. Rodzajów skór jest kilka, od szlachetnych i szlifowanych po gładkie i klasyczne. Samo wykorzystanie naturalnego surowca wysokiej jakości zwiększa wytrzymałość i ergonomię takiego portfela. Dlatego zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą portfeli skórzanych, dostępną TUTAJ.

Skomentuj

Security code
  • Zarejestruj się

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się z Lub Zresetuj hasło