Na pytanie czy wybrać skórę naturalną czy skaj powinniśmy znać odpowiedź, jeśli nie warto zapoznać się z naszym wpisem na ten temat dostępnym TUTAJ.
Więc ja odróżnić skórę naturalną od skaju?
Sprawdź metkę
Najlepiej od razu sprawdzić informacje zawarte na metce. Producent wyrobów z naturalnej skóry ma obowiązek oznaczania takich produktów specjalną metką zawierającą np. symbol błamu skóry lub informacja typu: Real Leather, 100% leather, 100% skóra. Produkty skóropodobne nie mogą być tak oznaczane. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy na metce znajduje się gdzieś skład produktu. W składzie ekoskóry możemy znaleźć: poliuretan (PU), poliester i PVC. Trzeba również odróżnić skład wierzchniej części kurtki, od jej podszewki, która może zawierać w składzie tworzywa syntetycznie.

Przyjrzyj się dokładnie skórze
Na początek spójrzmy na wierzchnią warstwę skóry, która w przypadku skaju będzie charakteryzować się jednolitą strukturą i dość dużym połyskiem. Wzorek, a raczej imitacja porów skóry będzie powtarzalna i jednakowa na całym odcinku materiału. Zdarza się, że ekoskóra imituje niejednolitą fakturę skóry naturalnej, posiadając zagniecenia czy różnice w teksturze, ale również i one się powtarzają co pewną odległość. Faktura skóry naturalnej jest dość charakterystyczna, wzór jest niejednolity i niepowtarzalny przez wszelkie zmarszczki, pory czy nawet blizny.

Przykład klejonego kantu skóry naturalnej
Spójrz tam, gdzie nikt nie patrzy
Ekoskórę można rozpoznać, przyglądając się rogom materiału, gdzie często widać, że jest klejona i się rozwarstwia. Od spodu jest pokryta zwykle jaśniejszym, tekstylnym i jednolitym materiałem. Jeśli nie widać kantów ani spodu skóry lub kanty są zamalowane w sposób bardzo gładki, uniemożliwiający rozpoznanie ilości warstw, może to świadczyć o tym, że jest to właśnie skaj. Trzeba jednak pamiętać, że skóra naturalna również ma klejone lub farbowane rogi i jest to częsty zabieg estetyczny, a jej wewnętrzna część jest matowa i włóknista, przypominając strukturą zamsz.

Porównanie klejonego kantu ekoskóry ze skórą naturalną
Powąchaj produkt ze skóry
Kolejnym krokiem, żeby się upewnić, z czym mamy do czynienia to zapach, w przypadku syntetycznego odpowiednika skóry w najlepszym przypadku nie będzie on śmierdział, będąc dość neutralny, odmiany gorszej jakości potrafią mieć bardzo nieprzyjemną tekstylną, gumową i chemiczną woń. Skóra naturalna posiada bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny zapach, który jest przyjemny. I o ile w przypadku: pasków, torebek czy kurtek ten sposób się sprawdza, nie zalecamy tej metody przy sprawdzaniu obuwia, zamiast zapachu skóry możemy poczuć ostrą woń kleju.

Widoczne różnice w kantach skóry naturalnej i nieklejonego kantu ekoskóry
Cena odzieży skórzanej
Niska cena często odzwierciedla niską jakość i klasę produktu, ale niestety możemy się spotkać z wyrobami ze skaju w cenach zbliżonych, a nawet wyższych do produktów wysokiej jakości z prawdziwej i naturalnej skóry. Jeśli na metce znajduje się informacja, że produkt zawiera skórę naturalną, trzeba zweryfikować, jaki procent skóry znajduję się w składzie całego produktu. Szybko może się okazać, że to tylko kolejny tani chwyt marketingowy wprowadzający Konsumenta w błąd i będąc przekonani, że kupujemy produkt wysokiej jakości ze skóry naturalnej, tak naprawdę kupimy wyrób skóropodobny. W którego skład będzie wchodziło np. od 5 do 15% naturalnej skóry, a reszta to syntetyczny odpowiednik. Taki wyrób nie dorówna jakością produktom w całości wykonanym ze skóry naturalnej.
Więcej na temat ceny kurtek skórzanych można przeczytać na jednym z naszych wpisów TUTAJ.

Dwa różne krańce ekoskóry, widoczna jest podkleojna warstwa tekstylna
Dotknij i poczuj
Skóra naturalna jest ciepła i przyjemna w dotyku. Choć jej niektóre gatunki jak np. zamsz gładki są nieco twardsze i sztywniejsze. Często też jest sztywniejsza od ekoskóry. Skaj jest zwykle zimny, gładki i bardzo miękki. Czasem w dotyku przypomina plastik lub gumę.

Wewnętrzna warstwa skóry przypominająca w dotyku zamsz
Próba wody
Jeśli dalej nie jesteśmy pewni, możemy zmoczonym palcem przetrzeć powierzchnię skóry. W przypadku skaju woda nie będzie chciała się wchłaniać i pozostanie na powierzchni przez dłuższą chwilę, za to skóra naturalna, jeśli nie została zaimpregnowana, bardzo szybko wchłania wilgoć i wodę, którą nie pozostanie długo na jej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że duża część produktów skórzanych jest przed sprzedażą odpowiednio impregnowana tak, aby nie chłonąć wody więc taka próba nie zawsze będzie wymierna.

Kanty wycinków skóry naturalnej
Próba ognia
Z ciekawszych metod weryfikacji materiału jest próba ognia, gdzie płomień zbliżony jest do powierzchni materiału, ale nie dotykający bezpośrednio. Skóry naturalna nie zareaguje, spowodowane jest to odpowiednim nawilżeniem i natłuszczeniem naturalnymi woskami. W przypadku skaju prawie natychmiast się zacznie marszczyć, odkształcać i śmierdzieć, a nawet może się podpalić z dużą łatwością, ale wspominamy o tym jako ciekawostka i nie polecamy sprawdzania żadnych produktów w ten sposób, szczególnie w sklepie :)

A jaki jest Twój sposób na sprawdzenie, czy produkt jest ze skóry naturalnej, czy ekologicznej? Podziel się z nami koniecznie w komentarzu!
Latest comments